مشاوره خانواده

مشاوره خانواده ، خانواده تراپی مشاوره دکتر مصافی | مشاوره سنتر

مشاوره خانواده

مشاوره خانواده با فهمیدن مشکلات و تنش های ذهنی افراد خانواده با راه حل های مفید استرس و مشکلات آنها را برطرف می کند و باعث جلوگیری از تنش ها و چالش‌های بین خانواده میشود.
در بعضی از مواقع ممکن است چالشی برای یک فرد از خانواده پیش بیاید که همه افراد خانواده را درگیر خودش کند. چالش های روحی، ذهنی و عاطفی که یک مشاور خانواده با تجربه بتواند آن را حل کند.
مشاور خانواده همه ابعاد را در نظر می‌گیرد و راهکار می‌دهد که کمک بسیاری به استحکام خانواده می کند. مشاوره خانواده یک نوع مشاوره روانشناسی است که مسائل و مشکلات یک خانواده را بررسی می‌کند و نیازهای متفاوت اعضای خانواده را می فهمد و با اعضای خانواده ارتباط برقرار می‌کند مشاوره خانواده اول تمام مشکلات و ریشه آن ها را پیدا می کند و بعد به سراغ حل آنها می‌رود.
با همه افراد خانواده صحبت می‌کند و به تمام صحبت‌های آنها گوش می دهد و آنها را سرزنش یا قضاوت نمی‌کند طرف هیچ یک از افراد را نمی گیرد.
برای صحبت کردن همه انسانها مثل هم نیستند در یک خانواده ممکن است یک فرد اجتماعی و یک فرد گوشه گیر باشد پس با هر کدام با یک روش صحبت می‌کند تا با او ارتباط برقرار کند و او را بشناسد تا بتواند به آنها کمک کند که نکات مثبت و منفی خود را کشف کنند و با کمک مشاوره خانواده به دنبال تغییر خود باشد.
مشاوره خانواده با ارتباط برقرار کردن با روش‌های خود باعث میشود که افراد یک خانواده را خوب بشناسد و بین اعضای خانواده ارتباط برقرار کند و نقطه ضعف و قدرت آنها را بفهمد با این روش به تمام اعضا کمک می کند که بتوانند نقطه ضعف هم را بپوشانند و باعث رشد و پیشرفت هم شوند و یک خانواده موفق در جامعه باشند.

مشاوره خانواده

خانواده درمانی چیست؟

این روش تنها روی یک فرد نیست بلکه روی تمام اعضا یا بیشتر افراد یک خانواده است در این نوع درمان مشاور بر بهبود مشکلات خانواده تمرکز دارد که ناشی از بعضی مسائل مثل مشکلات مالی مشکلات بین والدین یا تنش میان فرزندان و والدین یا تاثیر اعتیاد یا ابتلای یکی از اعضای خانواده به بیماری روانی باشد همه ما در یک خانواده زندگی میکنیم چه با نسبت خونی چه افرادی که به فرزند خواندگی پذیرفته شده‌اند فرقی ندارد چون همه عضو یک خانواده هستند اگر مشکلی پیش بیاید همه را درگیر خودش میکند در این مواقع بهترین راه مراجعه یا مشورت کردن با شخصی است که با تجربه است و آموزش دیده مشاور ممکن است مدت کوتاهی در کنار افراد خانواده باشد ولی او با نشان دادن احساسات و مشکلات آنها و آشنا کردن بیشتر آنها با عواطف هم به آنها کمک می کند که همدیگر را بهتر درک کنند مشاور ممکن است در یک جلسه با همه اعضا صحبت کند یا در هر جلسه با یک فرد تا بتواند تمام ذهنیات هر فرد خانواده را بفهمد تا آنها یک بار بتوانند افکار خود را بازگو کنند و همه اعضای خانواده را با هم روبرو روبرو کند تا راحت تر بتوانند افکار خود را برای دومین بار جلوی هم بازگو کنند تا هر کدام بتوانند نظر خود را مطرح و از حق خود دفاع کند یا در یک خانواده تمام اعضا حق انتخاب و تصمیم گیری داشته باشند و این باعث می شود که هر انتخاب خانواده پایه و اساس درستی داشته باشد و این امر به بهبود ارتباط آنها منجر می شود.
در خانواده درمانی هیچ نوع بیماری شناسایی نمی شود چون تمرکز روی الگوهای رابطه و نوع ارتباط بین اعضای خانواده است ، مثلاً وقتی یک فرد از خانواده مشکل رفتاری دارد خانواده درمانگر آن را به عنوان یک نقض نمی دانند بلکه او را درک می‌کنند و در طول درمان درمانگر اعضای خانواده را سرزنش نمی کند بلکه به آنها کمک می‌کند همدیگر را بیشتر درک کنند و ارتباط بین آنها را قوی تر می کند.
در نتیجه هدف این روش این است که وقتی مشکلی پیش رو دارید با آن احساسی برخورد نکنید محکم و منطقی باشید و بدون ترس آن را حل کنید.

خانواده درمانی چیست؟

تراپی چیست؟

تراپی یکی از روشهای روانشناسان برای روان درمانی است.
در این روش افراد احساسات و عواطف خود را بازگو می‌کنند و به نوعی تخلیه احساسات می شوند انواع مختلفی از تراپی وجود دارد.
باید در نظر گرفت که گاهی ممکن است همه آنها موثر نباشد اما به طور کلی برای تمام بیماری های روانی و روحی می تواند کمک کننده باشد ولی بعضی از این روش ها ممکن است اثرات نامطلوب یا نا خواسته ای داشته باشد.
بعضی از رویکردها برای شرایط خاص بهترین کاربرد را دارند ولی بعضی دیگر می‌توانند به خیلی از مسائل کمک کند.
هر انسانی مشکلی دارد و برای حل مشکلات یا برای پیشرفت در زندگی به کمک یک فرد آموزش دیده نیاز دارد که به او کمک کند،اما ممکن است که در آن لحظه صحبت در مورد برخی رویدادهای منفی یا افکار ناراحت کننده سخت باشد اما معمولاً به یک زندگی شادتر و رضایت بخش تر می رسند.
چند مورد از کاربرد تراپی رو معرفی میکنیم:
رفتار درمانی: رفتارهای خاصی است که شما در گذشته آموخته اید که بعضی از این رفتارها ممکن است بر زندگی شما تاثیر منفی بگذارد و واکنش ناخودآگاه شما است،در رفتار درمانی کاری به این ها ندارند،روی رفتار هایی برای تغییر واکنش های رفتاری شما تمرکز دارند روانکاری: در روانکاری شما هر چیزی که در ذهنتون هست رویا یا تخیلات تکراری که ممکن است داشته باشید را بیان می کند تا ارتباط بین ضمیر ناخودآگاه و اعمال خود را بفهمید و ریشه رفتار و واکنش های خود را بفهمید و این روش برای فهمیدن ریشه ترس و افسردگی هم گزینه مناسبی است.
درمان شناختی رفتاری: این روش رفتار درمانی است اما تمرکز آن روی افکار منفی است در این روش درمانگر سعی می کند که به فرد کمک کند منطقی یا غیر منطقی بودن افکار منفی را بفهمد و افکار منفی را از بین ببرند و افکار منطقی و مثبت را جایگزین آن کنند در این روش فرد می تواند افکار خود را بنویسد و برای هر کدام یک جایگزین بگذارد و در مدتی که با خود تمرین میکند متوجه تغییر خود میشود.
روان درمانی انسان گرایانه: در این روش درمان گر شما سعی دارد که شما در مورد خود صحبت کنید و خود واقعی‌تان را بشناسید در این روش به شما می‌گوید که جهان بینی شما چگونه در انتخاب هایی که می کنید تاثیر دارد به ویژه انتخاب هایی که باعث ناراحتی شما می‌شود،این روش بر این باور است که به شما کمک کند خود را با نکات مثبت و منفی خود بشناسید چون شما بهترین فرد برای درک نیازها و تجربیات خود هستید

تراپی چیست؟

از کجا بدانیم به یک مشاوره خانواده نیاز داریم؟

در بعضی از مواقع مشکلی پیش می آید که به صورت فردی حل نمی شود چون در قالب خانواده پیش آمده پس می توان گفت که اعضای خانواده در شکل گرفتن آن نقش داشتند.
همیشه مشکلاتی هست که حتی اگر مشکل حل شود اثرات آن باقی می ماند چون در قالب خانواده است بنابراین باید کل خانواده تحت درمان قرار بگیرند.
در همه خانواده ها مشکل یا استرس وجود دارد اما برای داشتن یک خانواده موفق و رو به پیشرفت باید نیازهای فردی اعضای خانواده را شناسایی و رفع کرد.
اما در بعضی از مواقع راهی برای خود و خانواده انتخاب می کنیم که ممکن است باعث پیشرفت و رسیدن به موفقیت نباشد و بهترین راه این است که با یک مشاوره خانواده مشورت کرد و کمک گرفت اما چند دلیل اصلی که یک خانواده به مشاور نیاز دارد را در اینجا ذکر میکنیم.
*اعتیاد نوجوان یا فرد دیگری از خانواده که باعث می‌شود فکر تمام اعضای خانواده به آن درگیر شود.
*خانواده ترکیبی مثلاً مردی که یک یا چند فرزند داشته باشد با یک خانم که چند فرزند دارد ازدواج کند در این موارد فرزندان احتمال خیلی زیادی دارد که با مشکل مواجه شوند و آن خانواده نتواند آرامش کامل را داشته باشد یا اگر یکی از آنها فرزند داشته باشد و ازدواج کنند در آینده که صاحب فرزند دیگری شوند ممکن است فرزندان احساس کنند که بین آنها تفاوت گذاشته می شود و به آن بچه ها لطمه بزرگی وارد میشود.
*مجازات: اگر در هر خانواده ای افراد آن بیش از حد دعوا داشته باشند و هر بار بخواهند انتقام بگیرند یا مجازات کنند آن خانواده نیاز شدیدی به مشاوره دارد.
*انتخاب تنهایی: در بعضی از خانواده ها دیده می شود که یک فرد از اعضای یا چند فرد بین تنهایی یا بودن در بین خانواده تنهایی را انتخاب می‌کنند پس نشان می دهد که آن افراد مشکلی دارند یا در بین خانواده نمی توانند نظرات را خود را بیان کنند یا اعضای خانواده نحوه درست راهکار دادن و نصیحت را نمی دانند یا به سایر دلایل هم ممکن است تنهایی را انتخاب کنند اما باید درمان شود.
*راز نگهداری: در برخی از خانواده ها ممکن است که یک فرد بعضی از مسائل را از بقیه افراد خانواده مخفی کند چون می ترسد یا به دلایل دیگری ولی بعضی از این رازها ممکن است که اثرات خیلی بدتری در آینده خانواده داشته باشد اما به دلایلی یک راز شده است در این موارد خانواده ها به مشاوره نیاز دارند.
*نتیجه: ما چند مورد را توضیح دادیم که همه آنها به مشاوره نیاز داشتند اما نیاز یک خانواده به مشاوره را اعضای آن خانواده باید بفهمند.

از کجا بدانیم به یک مشاوره خانواده نیاز داریم؟

بهترین مشاور خانواده کیست؟

نمی توان گفت که بهترین مشاور خانواده کیست چونن هر خانواده مشکلات منحصر به فرد خود را دارند.
برای خانواده هایی که به دنبال این روش برای حل مشکلات شان می روند انتخاب و پیدا کردن مشاور مهمترین نکته است چون مشاور بیشترین تاثیر را در حل مشکل دارد و بالاترین اهمیت را در زندگی خانواده ها دارد.
چون بعضی ها برای پیشرفت زندگی مراجعه می‌کنند و بعضی دیگر به دلیل مشکلات خانوادگی.
اولین گام انتخاب مشاوری است که تخصص داشته باشد برای موضوعی که آن خانواده میخواهند آموزش دیده و تحصیلات مناسب را داشته باشد. مشاوران معمولاً مراجعه کنندگان بسیاری دارند و برای هر مراجعه کننده این روش کار متفاوتی ارائه می دهند.
وقتی انتخاب کردید کدام مشاور برای خانواده شما مناسب است و آموزش و تحصیلات مناسب را دیده و دارد بهتر است قبل از اینکه پرونده تشکیل دهید یک جلسه معارفه یا یک تماس تلفنی با مشاور داشته باشید تا بفهمید که تمام اعضای خانواده احساس راحتی با مشاور را دارند یا نه.
بهترین انتخاب هم مشاوری است که همه اعضای خانواده با او احساس راحتی داشته باشند.
ولی حتی اگر یک فرد از خانواده نتواند ارتباط مناسب را برقرار کند ممکن است در روند درمان یا پیشرفت خانواده مشکلی پیش بیاید چون این کار برای تمام خانواده است.
بعد از انتخاب مراجعه به مشاور باید بفهمید که شیوه کار مشاور با خانواده هماهنگ است یا نه،یا اینکه تمام اعضای خانواده می توانند مشارکت داشته باشند یا می توانید هزینه های مشاور را پرداخت کنید؟
در نتیجه اگر نیاز به مشاوره خانواده دارید باید همه افراد خانواده را در نظر داشته باشید چون این یک نوع موضوع است که تمام اعضا باید شرکت کنند. حتی نظر یک فرد مهم است و باید بدون مشکل همه با هم باشند و از نظر مالی هم مشکلی به وجود نیاید و اینکه مشاور در دسترس باشد و برای رفت و آمد مشکلی به وجود نیاید و تعداد جلسات و زمان مناسب با خانواده باشد.

بهترین مشاور خانواده کیست؟

چرا مشاوره خانواده اهمیت دارد؟

در این جامعه امروزی زندگی کردن برای همه سخت شده است و تمام مردم جامعه هر کدام به نوعی درگیر استرس و مشکل هستند.
ضرورت مشاوره خانواده در سخت شدن زندگی در این جامعه و در شرایط جامعه و فشارهای زندگی مشخص میشود. مشاوره خانواده برای کمک به از بین رفتن استرس و مشکلات اعضای خانواده و سازگاری آنها با خانواده و بهبود روابط میان اعضای خانواده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
همه ما انسان هستیم و در یک خانواده زندگی می کنید و اضطراب و مشکلات خانوادگی مخصوص به خود را در برهه ای از زندگی تجربه کرده ایم و می دانیم هیچ انسانی کامل نیست و برای حل مشکلات و برطرف کردن استرس ها به شخصی کاربلد برای کمک نیاز داریم‌.
یکی از فواید مشاوره خانواده این است که شما با کمک گرفتن از او که فردی آگاه و دلسوز و امین است کمک می گیرید و به زندگی مطلوب تر و رضایت بخشتری می‌رسید.
خانواده ها برای کمک گرفتن از مشاور نباید حتی یک مشکل یا بحران داشته باشند، در بعضی از مواقع برای گرفتن یک تصمیم یا اقدامات مهم برای خانواده ضرورت داشتن مشاور احساس می‌شود که راه های راحت تری هم وجود دارد به جز مراجعه مثل مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی که همه افراد خانواده در محیط شخصی خود می‌توانند خیلی راحت با مشاور ارتباط برقرار کنند با هزینه کمتر و کمترین استفاده از زمان.
چند مورد که ضرورت مشاوره گرفتن را نشان می دهد.
یک مشاوره خوب می‌داند که والدین باید از روحیه و آمادگی بالایی برخوردار باشند تا بتوانند در برابر مشکلات کم نیاورد و مشاور و ضرورت مشاور این است که آنها را آماده رویارویی با هر مشکلی کند چون وقتی والدین کم بیاورند پایه های خانواده ضعیف می‌شود و از فرزندان هم نباید انتظار داشت که در برابر مشکلات محکم بایستند.
دومین نکته این است که والدین بتوانند اعتماد فرزندان را به دست بیاورند تا آنها به راحتی مشکلات خود را بگویند البته با در نظر گرفتن اینکه زمان و مکان مناسبی هم در نظر بگیرد و مثلاً در جمع فامیل از فرزندان نخواهید که به شما مشکلاتشان را بازگو کنند چون باعث بی‌اعتمادی آنها به شما می شود و اگر نتوانند به شما اعتماد کنند ممکن است به دروغ گفتن رو بیاورند یا نتوانند احساسات و مشکلات خود را حل کنند و برای رهایی از مشکلات دست به کارهای غیر اخلاقی بزنند.
در این مواقع مشاوره با راهکار درست دادن به شما کمک می کند اعتماد فرزندان خود را به دست بیاورید و زمان و مکان مکان مناسب را به شما برای صحبت کردن و کمک به فرزند خود نشان می دهد.
وقتی بتوانید از مشکل فرزند خود اطلاع پیدا کنید می توانید با کمک گرفتن از مشاور یا بقیه افراد خانواده مشکلات فرزندان را حل کنید.
این باعث می‌شود که فرزندان در مواقع ضروری به کمک گرفتن از خانواده رو بیاورند و مطمئن باشند که راه حل مناسب پیش والدین است.

چرا مشاوره خانواده اهمیت دارد؟

چه نکاتی را باید به مشاور خانواده توضیح داد؟

همیشه اولین جلسه مشاوره سخت است و انسان وقتی که پیش مشاور میروند صحبت کردن براشون مشکل میشه در مورد زندگی یا مشکلات اول باید آرامش خودتون رو حفظ کنید و قبل از مشاوره باید موضوعی که میخواهید در مورد آن صحبت کنید رو مشخص کنید تا بتونید به بهترین نحو مشکل خود را بیان کنید.
حالا ما در اینجا چند مورد از موضوعاتی که باید بیان کنید یا خودداری کنید از بیان چه موضوعاتی.
همیشه شروع کردن به صحبت سخت است و وقتی پیش یک مشاور میروید طبیعتاً این سخت است که چطور صحبت کنید یا از کجا شروع کنید یا در مورد چه موضوعی صحبت کنید پس سعی کنید آخرین موضوعی که شما را ناراحت کرده با آرامش کامل توضیح بدید.
همیشه ما انسانها دنبال اینیم که بگیم این موضوع مهم است یا نیست ولی وقتی پیش یک مشاور میروید موضوعات را دسته بندی نکنید حتی کوچکترین مسائلی که به این موضوع مربوط هست رو بیان کنید در بعضی از مواقع ممکن است آن مشکل ریشه خیلی عمیقی در گذشته داشته باشد ولی بعضی مشکلات از یه مسئله خیلی کوچیک شروع میشود پس همیشه سعی کنید حتی کوچک ترین مشکلات را در مورد آن موضوع بیان کنید.
وقتی که شروع به صحبت کردن کردید در مورد موضوع میبینید که کم‌کم انسان احساس راحتی میکند و اعتمادش رو نسبت به مشاور به دست میاورد پس شروع میکند به گفتن ترس ها علاقه ها رویاها خیالات یا هر چیز دیگری.
در بعضی از موارد انسان احساس خجالت میکند و یا به خاطر سپردن موضوعات برایش سخت میشود پس میتواند یادداشت برداری کند مثلاً وقتی میخواهد برود پیش مشاور قبل از آن نکاتی که می خواهد بازگو کند را یادداشت کند و دفترچه یادداشت را به همراه خود به جلسات ببرد در بعضی از مواقع وقتی انسان یادداشت میکند مشکلاتش را با خوندن آن ها از یک بُعد دیگه نگاه میکند به موضوعات و میفهمد که در آنجا احساس ترس یا ناامنی کرده است یا در آن موقع خیلی خوشحال شده است اینطور بیشتر می‌تواند با مشاور برای حل مشکلات همکاری کند.
افسردگی و استرس باعث میشود که انسان فکرش درگیر بشود برای شروع صحبت کردن با مشاور میتونید از افکاری که مدام تکرار میشود یا از ترس هایتان برای اتفاقی که نیفتاده است صحبت کنید یا میتونید در مورد روابط تون با دوستان،خانواده،شریک زندگی یا هرکسی که با او ارتباط دارید صحبت کنید چون روابط انسانها خیلی در احساساتشون تاثیر دارد مثلاً وقتی با یک نفر از کسانی که باهاشون رابطه دارید به مشکل برخوردید با مشاور صحبت کنید چون ممکن است ریشه ناراحتی یا استرس شما همان باشد یا اگر حتی با هیچکدام از کسانی که با آنها رابطه دارید به مشکل بر نخورید باز هم صحبت کنید چون این کار باعث میشود که شما بفهمید تا چه حد از چه کسی ناراحت میشوید یا تا چه اندازه ای اطرافیان شما روی احساسات و عواطف شما تاثیر دارند و اینطور میفهمید که چه کسی بیشترین اولویت را برای شما دارد.

چه نکاتی را باید به مشاور خانواده توضیح داد؟

با مشاور خانواده چه مشکلاتی برطرف میشود؟

همه ما میدونیم که هر خانواده ای مشکلی دارد اما همه مشکلات مثل هم نیستند پس خانواده ها باید اول مشاوری را انتخاب کنند که تخصص آن مشکل رو داشته باشه و آموزش کافی را دیده باشد.
مثلاً در یک خانواده زن و شوهر با هم سازگار نیستند یعنی هرکدوم از آنها یک روش برای آینده و پیشرفت دارند برای همین باید اختلاف بین این دو حل شود تا بتوانند در کنار هم آینده ای درست بسازند و پیشرفت کنند.
برطرف کردن مشکلات رفتاری کودکان و نوجوانان.
همه ما میدونیم که کودکان و نوجوانان مشکلات مخصوص به خودشان را دارند برای کودکان بازیگوشی،شیطنت، نافرمانی و غیره کودکان جز رفتارهای طبیعی محسوب میشود اما وقتی یک کودک به صورت آزاردهنده‌ای یک رفتار و یا یک شیطنت را انجام میدهد این نشانه از یک مشکل است یا مثلاً یک کودک از یک چیزی بیش از اندازه میترسد.
اینها نشانه هایی از مشکلات کودکان هستند.
برای نوجوانان هم مشکلاتی مثل خودشیفتگی،غرور بیش از حد و غیره.. جز مشکلات هستند.
با کمک مشاور این نوع مشکلات حل میشود.
کمک به حل مشکلات ناشی از اعتیاد همسر یا جوان و نوجوان خانواده.
مثلاً وقتی یک فرد از خانواده درگیر اعتیاد است فکر تمام افراد خانواده به آن درگیر میشود.
همه ما میدونیم که افکاری که مدام در ذهن انسان باشد باعث آشفتگی میشود و با طولانی مدت شدن این آشفتگی ها روان انسان درگیر میشود.
کمک به مرزبندی با خانواده همسر.
در بیشتر خانواده ها دیده می شود که به دخالت های خانواده همسر چه خانواده زن و چه خانواده شوهر باعث درگیری بین خانواده می شود و آرامش خانه به هم میریزد و در بعضی از مواقع به طلاق منجر می شود.
اصلاح رابطه والدین و فرزندان پرخاشگری ها و بلوغ فرزندان.
همه ما میدانیم که فرزندان در سن بلوغ پرخاشگر و عصبی میشوند پس در این دوره خانواده باید با ملایمت بیشتری با فرزند خود ارتباط برقرار کند و دیده شده است که خیلی از والدین نمی توانند درست ارتباط برقرار کنند و مشاور خانواده در این موارد بهترین گزینه است.
کنار آمدن با مرگ عزیزان.
در بعضی از خانواده ها دیده می شود که بعد از مرگ عزیزی همه خانواده دچار ناراحتی و افسردگی میشوند یا در بعضی مواقع خودشان را مقصر می‌دانند یا سرزنش می کنند و اینها همه باعث میشود که آرامش خانواده به هم بریزد.
همیشه در بین خانواده ها درگیری‌های لفظی دیده میشود ولی اگر میان زن و شوهری درگیری‌های لفظی و فیزیکی به صورت مداوم پیش حتی نمی توانند تربیت کردن فرزندان هم به درستی انجام دهند.
بچه هام وقتی در سنین کم هستند هر کاری را که خانواده انجام دهند در ضمیر ناخودآگاه آنها ثبت میشود و اگر به صورت مداوم شاهد درگیری باشند در حافظه بلند مدت آنها ثبت میشود و صد در صد در روحیه،زندگی و آینده آنها هم تاثیر دارد.
در نتیجه مشاوره خانواده می تواند در خیلی از مشکلات به خانواده ها کمک کند پس بهتر است قبل از اینکه مشکلات شما والدین عزیز باعث شکنندگی روحیه فرزندانتون بشه به مشاور مراجعه کنید یا برای هر کدام از مشکلات فرزندان تون که در آینده آنها تاثیر می گذارد قبل از حاد شدن آن مشکل به یک مشاور مراجعه کنید.

با مشاور خانواده چه مشکلاتی برطرف میشود؟

تاثیر مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده بدون همکاری خود خانواده نمیتواند که به صورت خودکار مشکلات خانواده یا احساسات ناخوشایند خانواده را از بین ببره. اما میتونواند به خانواده کمک کند که احساس بهتری در کنار هم بودن داشته باشند. و کمک کند که احساسات همدیگر را بهتر درک کنند.
به خانواده آموزش مهارت های خاص رو میدهد برای ارتباط برقرار کردن با همدیگر.
مشاوره خانواده روش های مختلفی دارد که شامل گزینه های زیر است:
به فرد کمک میکند تا خودش رو بپذیرد و عزت نفس بیشتری داشته باشد.
به آنها کمک میکند توانایی های خودشان را شناسایی کنند.
یا رفتارها و عادت های بد خودشان را تغییر بدهند.
به خانواده ها کمک میکند تا توانایی مدیریت خانواده رو داشته باشند و انها را با نظرات و احساسات همدیگر بیشتر آشنا میکند
به انها کمک میکند تا بتوانند اهداف خودشان را تشخیص بدهند و بتوانند راه های درست رسیدن به اهداف را بفهمند. همدیگر رو درک کنند و از تنهایی بیش از حد اجتناب کنند.
به افرادی که در خانواده هستند و افسردگی دارند کمک میکند که به جمع خانواده بیایند و بفهمند که در جمع خانواده احساس بهتری دارند.
یکی دیگر از تاثیرات مشاور خانواده این است که به انسان راه هایی برای مدیریت بهتر احساسات نشان میدهد مثل مدیریت کردن خشم.
کلام آخر همه ما در زندگی به کسانی ک آموزش دیده اند برای بحران های زندگی نیاز داریم.

تاثیر مشاوره خانواده چیست؟

مزایای مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده به کیفیت زندگی کمک می کند و به انها کمک می‌کند تا همدلی بیشتری داشته باشد و اختلالات و تعارضات را کمتر کند و از بین ببرد.
پنج مزایای مشاوره خانواده:
شادتر شدن خانواده.
در حال حاضر ما آدمها وقتی ناراحت هستیم یا استرس داریم به سرگرمی های امروزی مثل تلفن همراه تلویزیون رایانه یا هر چیز دیگری پناه میبریم که اینها به خودی خود باعث میشود از جمع خانواده دور بشویم و یکی از مزایای مشاوره خانواده این است که به ما کمک میکند وقتی استرس داریم با خانواده در میان بگذاریم و این باعث میشود که غمگینی افراد خانواده از بین برود و بیشتر با همدیگر ارتباط داشته باشند و یک خانواده شاد باشند.
سلامت روحی و جسمی.
آرامش برای همه انسانها ضروری است و انسان وقتی از نظر روحی یا جسمی مشکلی دارد نمیتواند آرامش کامل را داشته باشد.
در خانواده ممکن است یک فرد مشکل جسمی داشته باشد اون فرد احتمال خیلی زیادی دارد که از نظر روحی هم ناراحتی هایی داشته باشد.
وقتی همه افراد خانواده همدیگر را بیشتر درک کنند و بتوانند نقص های همدیگر را بپوشانند در بهترین حالت هستند.
بهبود ارتباط درون خانواده.
مشکلاتی که در خانواده ها وجود دارد باعث میشود که اعضای خانواده از هم دوری کنند.
این فاصله ها خودش به تنهایی باعث ایجاد مشکلات بیشتر میشود.
مشاوره خانواده میتواند به اعضای خانواده ها کمک کند تا روابط بهتری داشته باشند و صادقانه در کنار هم باشند.
برخورد با طلاق.
در بعضی از خانواده ها به خاطر بعضی از مشکلات افراد خانواده تصمیم به طلاق می گیرند.
این میتواند یک کاوبوس خیلی بزرگ برای بقیه افراد باشد.
مراجعه به مشاور میتواند کمک خیلی بزرگی به این خانواده بکند و سو تفاهمات را برطرف کند.
ولی اگر نتواند افراد خانواده رو از طلاق منصرف کند میتواند بقیه افراد خانواده را برای این تصمیم آماده کند و کمترین ضرر به آنها برسد.
تقویت پیوند ها.
در خیلی از مواقع خواهر و برادر از دوران کودکی به هم حسادت می کنند و خانواده ها چون نمی توانند این احساسات آنها را درک کنند آنها را با احساسات درک نشده تربیت میکنند و به این موضوع مهم اهمیت نمی‌دهند.
این حسادت ها به اختلاف بزرگی بین بچه ها تبدیل می شود و ارتباط بین آنها را به هم میزند و مشاور خانواده می تواند به انها کمک کند تا بتوانند احساساتشان را نسبت به هم بهتر بیان کنند و خودشان را بهتر درک کند و اختلاف ها از بین برود و خانواده را از اهمیت بالای این موضوع مطلع کند.

مزایای مشاوره خانواده چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *